Między Świdnicą a Szwecją

Andreas von Beckerath, ambasador Szwecji w Polscegościł 24 kwietnia w naszej parafii. Towarzyszyli mu Mikael Benthe, radca ambasady oraz przedstawiciele biznesu: Artur Swirtun, prezes Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca SPCC i MatthiasLindgren, komisarz ds. handlu i inwestycji w Polsce.

Szwedzcy dyplomaci od lat odwiedzają Kościół Pokoju, którego związki ze Szwecją datują się od początków jego powstania, czyli połowy XVII w.

 

To właśnie szwedzka strona negocjowała w 1648 r. pokój westfalski z Habsburgami, przyczyniając się do powstania na Śląsku trzech Kościołów Pokoju. O kontaktach ówczesnych śląskich luteran ze Szwedami przypomina „Podróż szwedzka” – zapis rocznej podróży Christiana Czepki, który w 1645 r. wyruszył do Sztokholmu kwestując w sprawie budowy świątyni na europejskich dworach.

 

Również dzięki królowi Szwecji Karolowi XII ugoda z Altranstäd zawarta w 1707 r. z Habsburgami zapewniła śląskim protestantom nie tylko zwrot ponad setki kościołów oraz wybudowanie sześciu tzw. kościołów łaski. Umożliwiła także rozbudowę Kościołów Pokoju, które mogły zostać wyposażone w dzwony i wieże, wcześniej zabronione. W zespole świdnickiego Kościoła Pokoju pojawiła się wówczas wolnostojąca dzwonnica, szkoła ewangelicka oraz sygnaturki na kościele, szkole i na plebanii. Szwed Peter Pauliander, starszy świdnickiego cechu garncarskiego w testamencie z 1730 r. zapisał parafii1500 talarów na budowę nowego ołtarza głównego.

Współcześnie nadal utrzymujemy dobre relacje ze Szwecją, goszcząc kolejnych ambasadorów, a nawet premiera Görana Perssona w 1997 r. oraz króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię w 2011.

Print your tickets