Turyści będą mogli zwiedzać zabytkowe empory

Biskup Waldemar Pytel odebrał 6 marca od Joanny Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzję o dofinansowaniu konserwacji Kościoła Pokoju, a 24 kwietnia została obustronnie podpisana umowa dotycząca projektu: „Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej Dolnego Śląska poprzez konserwację i udostępnienie zabytku UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy.”

Kościół Pokoju jest jedynym obiektem z Dolnego Śląska i jedynym kościołem, który otrzymał unijne środki z FEniKS-a, największego pod względem finansowym oraz liczby obszarów wsparcia programu krajowego w całej Unii Europejskiej.

– Do startu po unijne środki w ramach FEnIKS-a przygotowywaliśmy się długo i starannie. Potem kilkustopniowy proces oceny wniosku też nie był łatwy, komisja konkursowa zadawała nam bardzo szczegółowe pytania – opowiada bp Pytel, proboszcz parafii.

Na projekt o wartości ponad 23 mln zł, parafia otrzyma ponad 18 mln zł #FunduszeUE, do tego musi wnieść ponad cztery mln wkładu własnego. To największa kwota dofinansowania w historii tego obiektu. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie empory na pierwszym piętrze, która dotąd była dostępna tylko dla konserwatorów i personelu.

– Ze względów bezpieczeństwa nie można tam jeszcze wpuszczać turystów. Jednak po zakończeniu prac będą mogli nie tylko zobaczyć wnętrze kościoła z innej perspektywy, z góry, ale także przekonać się, ile jest tam pięknych detali, kunsztownej snycerki, drewnianych epitafiów, tajemniczych zakamarków w lożach arystokratów i cechów – mówi bp Pytel.

– Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że nie ma już unijnych pieniędzy na samą konserwację, tylko na polepszenie dostępności zabytkowych obiektów. Konserwacja nie jest więc już celem samym w sobie, tyko drogą do tego, by stworzyć lepszą ofertę turystyczną – dodaje.

Nowe środki pozwolą także na odrestaurowanie hali chrztów z galerią ponad trzydziestu portretów pastorów, którzy w ciągu trzech stuleci odprawiali tu nabożeństwa. Najstarszy portret, pastora Matthäusa Hoffmanna pochodzi z połowy XVII wieku. Konserwacja potrwa do końca 2027 roku, a prace rozpoczną się prawdopodobnie w drugiej połowie roku, po wyłonieniu wykonawcy.

Konserwacja kościoła jest prowadzona od ponad 30 lat. W tym czasie udało się m.in. wzmocnić konstrukcję, wymienić instalację elektryczną, zainstalować system pożarowy i włamaniowy, zakonserwować okna, zabezpieczyć ściany, wymienić gont na dachu, odnowić ołtarz, ambonę, małe i duże organy, 30 wyjątkowych drewnianych epitafiów, emporę muzyczną i niektóre loże. Niestety, wciąż jeszcze prawie połowa obiektu jest w złym stanie. – Drewno nie może czekać, tym bardziej cieszy nas to, że będziemy mogli dalej odnawiać ten bezcenny obiekt.

 

Z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) 469,5 mln zł dofinansowania otrzymało 13 instytucji: Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Estrada Poznańska, Biblioteka Narodowa, Miasto Gdańsk, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Narodowe w Krakowie, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Śląskie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Świdnicy.

 

Print your tickets